GREAT LAKES FISH DECOY ASSN.

Great Lakes Fish Decoy Assn.

Home of the Fish Decoy Carving World Championship

GLFDCCA FISH DECOY SHOW RESULTS 2006

PHOTOS ARE HERE...

 

 

Folk-Art Style Fish Decoys

Folk Art, 5 max

1st Rich Brooks - Langhorne, PA

2nd Thayne Johnson - Mlps, MN

3rd Bob Johnson - Baxter, MN

HM David Rasmussen - Detroit Lakes, MN

HM Bill Grossman - Midlothian, VA

HM Tim Stouffer - Ely, MN

HM Michael Fleshman - Chillicothe, OH

 

Folk Art 5 - 10

1st  Joe Zupancich - Tower, MN

2nd Tim Spreck - Stillwater, MN

3rd John Jones - Adrian, MI

HM Al Reeg - Bronson, MI

HM Tim Stouffer - Ely, MN

HM Charles Zielke - Milwaukee, WI

 

Folk Art 10 plus

1st David Beighley - Erhard, MN

2nd Scott Morrison - Belleville, WV

3rd Kirk Schnitker - Champlin, MN

HM Tim Spreck - Stillwater, MN

HM Gary Hull - Williams, MN

 

Folk Art, Two color, 5 max

1st Scott Morrison - Belleville, WV

2nd Rich Brooks - Langhorne, PA

3rd Tim Spreck - Stillwater, MN

 

Folk Art, Two color, 5-10

1st Joe Zupancich - Tower, MN

2nd Tim Spreck - Stillwater, MN

3rd Rich Brooks - Langhorne, PA

HM Scott Morrison - Belliville, WV

 

Folk Art, Two color, 10 plus

1st Tim Spreck - Stillwater, MN

2nd Thayne Johnson - Mpls, MN

3rd  Tim Stouffer - Ely, MN

 

Critter (Muskrat)

1st Tim Spreck - Stillwater, MN

2nd Bill Grossman - Modlothian, VA

3rd Al Reeg - Bronson, MI

 

Wood Burned Finish

1st Tim Spreck - Stillwater, MN

2nd Rich Brooks - Langhorne, PA

 

Natural Finish

1st Joe Zupancich - Tower, MN

2nd Mark Rinas - Northfield, MN

3rd Gary Hull - Williams, MN

HM Thayne Johnson - Mpls, MN

HM Rich Brooks - Langhorne, PA

 

BEST OF SHOW - FOLK-ART

1st Joe Zupancich - Tower, MN

2nd Rich Brooks, Langhorne, PA

3rd Tim Spreck - Stillwater, MN

 

Service Working Fish Decoys

 

Smallmouth Bass

1st Rich Brooks - Langhorne - PA

2nd Scott Morrison - Belleville, WV

3rd Mark Kirby - Muskegon, MI

 

Catfish & Bullheads

1st Tim Spreck - Stillwater, MN

2nd Scott Morrison - Belleville, WV

 

Lake Trout

1st Rich Brooks - Langhorne, PA

2nd Tim Spreck - Stillwater, MN

3rd Robert Monteith - Toledo, OH

HM Scott Morrison - Belleville, WV

 

Brown Trout

1st Tim Spreck - Stillwater, MN

2nd Robert Monteith - Toledo, OH

3rd Mark Kirby - Muskegon, MI

HM Scott Morrison - Belleville, WV

 

Rainbow Trout

1st Rich Brooks - Lanaghorne, PA

2nd Scott Morrison - Belleville, WV

3rd Robert Monteith - Toledo, OH

HM Mark Kirby - Muskegon, MI

 

All Other Trout

1st Tim Spreck - Stillwater, MN

2nd Fred/JoAnne Campbell - Benzonia, MI

3rd Mark Kirby - Muskegon, MI

 

Pike & Musky

1st Scott Morrison - Belleville, WV

2nd Charles Zielke - Milwaukee, WI

 

Yellow Perch

1st Rich Brooks - Langhorne, Pa

2nd Tim Christenson - Mio, MI

3rd Tim Spreck - Stillwater, MN

 

Panfish

1st Bob Johnson - Baxter, MN

2nd Duane Turnock - Goshen, IN

3rd Scott Morrison - Belleville, WV

 

Sucker

1st Rich Brooks - Langhorne, PA

2nd Mark Kirby - Muskegon, MI

3rd Scott Morrison - Belleville, WV

HM Charles Zielke - Millwaukee, WI

 

Walleye & Sauger

1st Bob Johnson - Baxter, MN

2nd Scott Morrison - Belleville, WV

3rd Ralph Mentzer - Poland, OH

HM Charles Zielki - Milwaukee, WI

 

Misc Warm Water

1st Rich Brooks - Langhorne, PA

2nd David Beighley - Erhard, MN

3rd Scott Morrison - Belleville, WV

 

Misc Cold Water

1st Scott Morrison - Belleville, WV

2nd Robert Monteith - Toledo, OH

 

Critters

1st Jacob Sazama - Dent, MN

2nd Bob Johnson - Baxter, MN

3rd Frank Baron - Livonia, MI

HM Bob
Eck - Plantation, FL

 

Miniature (Northern Pike)

1st Tim Spreck - Stillwater, MN

2nd David Beighley - Drhand, MN

3rd Duane Turnock - Goshen, MI

HM Scott Morrison - Belleville, WV

 

BEST OF SHOW - SERVICE WORKING

1st Bob Johnson - Baxter, MN

2nd Rich Brooks - Langhorne, PA

3rd Jacob Sazama - Dent, MN

 

Decorative Working Fish Decoys

 

Brook Trout

1st Tom Christenson  -  Mio, MI

2nd Gary Hull - Williams, MN

3rd Jacob Sazama - Dent MN

 

Cutthroat Trout

1st John Pususta, Montrose, MN

2nd Gary Hull - Williams, MN

 

Dolly Varden

1st Tom Christenson - Mio, MI

2nd Gary Hull - Williams, MN

 

All Other Trout

1st Gary Hull - Williams, MN

2nd Darrin Kvam - Askov, MN

 

Largemouth Bass

1st Gary Hull - Williams, MN

 

Longear Sunfish

1st Tony Huges - Gladwin, MI

2nd Bob Johnson - Baxter, MN

3rd Gary Hull - Williams, MN

 

Muskellunge

1st Mike Holmes - Iron Mountain, MI

2nd Gary Hull - Williams, MN

 

White Bass

1st Gary Hull - Williams, MN

 

Walleye

1st Bob Johnson - Baxter, MN

2nd Gary Hull - Williams, MI

3rd Mike Holmes - Iron Mountain, MI

 

Yellow Perch

1st Bob Johnson - Baxter, MN

2nd Gary Hull - Williams, MN

3rd Mike Holmes - Iron Mountain, MI

HM  Tom Christenson - Mio, MI

 

Misc Warm Water

1st Tony Hughes - Gladwin, MI

2nd David Beighley - Erhand, MN

3rd Mike Holmes - Iron Mountain, MI

HM Darrin Kvam - Askov, MN

HM Mark Kirby - Muskegon, MI

HM Tony Hughes - Gladwin, MI

 

Misc Cold Water

1st Jacob Sazama - Dent, MN

2nd Gary Hull - Williams, MN

3rd Mike Holmes - Iron Mountain, MI

 

Critter (Painted Turtle)

1st Jacob Sazama - Dent, MN

2nd Tom Christenson - Mio, MI

 

Miniature (Redhorse Sucker)

1st Gary Hull - Williams, MN

2nd Jacob Sazama - Dent, MN

 

BEST OF SHOW - DECORATIVE WORKING

1st  John Pususta - Montrose, MN

2nd Jacob Sazama - Dent, MN

3rd Tony Hughes - Gladwin, MI

 

 

Decorative Carvings

 

Cold Water Species

1st Gary Etzler - Hubbard Lake, MI

2nd Sonny Bashore - Paulding, OH

3rd Chris Tims/Mark Rose - Wyandotte,MI

 

Warm Water Species

1st Dave Arndt - Saginaw, MN

2nd Gene/Beth Burnett - Springfield, IL

 

Folk Art

1st Tim Spreck - Stillwater, MN

 

Fish Plaque

1st Dave Arndt - Saginaw, MI

2nd Bob Johnson - Baxter, MN

3rd Tony Hughes - Gladwin, MI

 

BEST OF SHOW - DECORATIVE CARVING

1st Dave Arndt - Saginaw, MI

2nd Dave Arndt - Saginaw, MI

3rd Gary Etzler - Hubbard Lake, MI

 

Jigging Sticks

 

Deluxe Style

1st Bob Eck - Plantation, FL

2nd Dave Rasmussen - Detroit Lakes, MN

3rd Gene/Beth Burnett - Springfield, IL

 

Natural Finish Woods

1st Bill Grossman - Midlothian, VA

2nd Bill Grossman - Midlothian, VA

 

BEST OF SHOW - JIGGING STICK

1st Bob Eck - Plantation. FL

2nd Bill Grossman - Midlothian, VA

 

Junior Division Fish Decoys

 

Folk-Art Working

1st Sidney Spreck - Stillwater, MN

2nd Carly Kvam - Askov, MN

 

Service Working

1st Eaton Coughion - Paulding, OH

2nd Andrew Vehauser - Baxter, MN

3rd Chris Laber - Baxter, MN

HM Dylan Johnson - Baxter, MN

 

Decorative Working

1st Andrew Johnson - Baxter, MN

2nd Eaton Coughion - Paulding, OH

3rd Kim Harlow - Perham, MN

 

BEST OF SHOW - JUNIOR

1st Andrew Johnson - Baxter, MN

2nd Sidney Spreck - Stillwater, MN

3rd Eaton Coughion - Paulding, OH

 

FLAMBEAU RUN

1st Rich Brooks - Longhorne, PA

2nd David Beighley - Erhand, MN

3rd Gene/Beth Burnett - Springfield, IL

 

 

EXPERIMENTAL OPEN

1st Thayne Johnson - Mpls, MN

2nd Scott Morrison - Belleville, WV

3rd David Beighley - Erhard, MN

 

 

MASTER FISH DECOYS

 

Artic Char

1st Harley Ragan - Chassell, MI

2nd Marcel Meloche - Ontario, Canada

 

Black Crappie

1st Harley Ragan - Chassell, MI

2nd Gene/Beth Burnett - Springfield, IL

 

Muskellunge

1st Harley Ragan - Chassell, MI

2nd Sonny Bashore - Paulding, OH

3rd Gene/Beth Burnett - Springfield, IL

 

BEST OF SHOW - MASTER

1st Harley Ragan - Chassell, MI

2nd Harley Ragan - Chassell, MI

3rd Harley Ragan - Chassell, MI

the JUDGES